Strona główna
Poland 1 | Poland 2 | World A-E | World F-N | World O-Z | Linki | Technika | Wydarzenia | Magazyn
Bibliografia | Kontakt
Piotr Banachowicz (Polska) Cezary Bartczak (Polska) Jerzy Bednarski (Polska) Szczepan Bonalski (Polska) Cezary Dybowski (Polska) Adam Fleks (Polska) Krzysztof Frychel (Polska) Artur Gawin (Polska) Julian Gołubiński (Polska) Michał Gozdek (Polska) Robert S. Górski Tomasz Grzyb (Polska) Stanisław Jawor (Polska) Marcin Jedynak (Polska) Piotr Jędracha (Polska) Magdalena Kacmajor (Polska) Agata Kasperek (Polska) Jakub Kaszuba (Polska) Marzena Kolarz (Polska) Justyna Komar (Polska) Bartosz Koszowski (Polska) Igor Kraucki (Polska) Grzegorz Linkiewicz (Polska) Paweł Kula (Polska) Kuba Luboradzki (Polska) Marcin Luraniec (Polska)

Kilka lat temu zbudowałem własną kamerę otworkową z pudełka po butach, która sprawia mi o wiele więcej radości niż wszystkie klamoty stojące na półce. Nie wiem, czy ma to znaczenie, lecz pudełko jest z grubej tektury, po butach żeglarskich. Mają one tę właściwość, że są odporne na słoną wodę, zaś gumowa podeszwa sprawia, że nie ślizgają się po mokrym pokładzie. Nie wie, co ile ma to wspólnego z fotografią otworkową, ale dla mnie bywa bardzo ważne. Poza tym do żeglarskich butów nie nasza się skarpetek, a to ostatnie podnosi komfort fotografowania.
Niezależnie od rodzaju butów pudełko po nich należy wyciemnić; ja uczyniłem to wyklejając je wewnątrz starym czarnym papierem, w jaki niegdyś owijano papier fotograficzny. Następnie nożyczkami wyciąłem okrągły otwór w przedniej ściance kamery, zakrywając go następnie kawałkiem grubej folii aluminiowej z otworkiem ok. 0,3 mm zrobionym igłą krawiecką. Otworek nie ma zbyt regularnych brzegów, co mi w zupełności nie przeszkadza.
Migawka to pokrywka od plastykowej czarnej puszki po filmie, mocowana taśmą izolacyjną; taka sama taśma posłużyła do przyklejenia folii z otworkiem do przedniej ścianki. Naświetlam czarnobiały papier fotograficzny formatu 13 x 18 cm.
Kiedy zaczynam sesję, to najpierw przygotowuję sobie ciemnię w łazience, a potem wychodzę na dwór i fotografuję, budząc zdziwienie pospólstwa. Fotografia jest prawie natychmiastowa, gdyż po naświetleniu materiału od razu biegnę do ciemni/łazienki, i go wywołuję. Obraz pozytywowy uzyskuję po zeskanowaniu negatywu i odwróceniu walorów.
Innym stosowanym przeze mnie sposobem jest przystosowanie do fotografii otworkowej aparatu dalmierzowego Zorka 4K. Jest on o tyle wygodny, że posiada wizjer, który z grubsza pozwala mi skomponować kadr. W przypadku założenia do środka wysokoczułego materiału, np. filmu o czułości 1600 ASA, mogę robić zdjęcia z ręki w pełnym słońcu. Wolę jednak niskie czułości oraz statyw, bo najpierw lubię sobie trochę pomyśleć.

Adam Fleks
Strona: [1]  2  3  4  5  6  
© 2008 Pinhole
Wszelkie prawa zastrzeżone