Strona główna
Poland 1 | Poland 2 | World A-E | World F-N | World O-Z | Linki | Technika | Wydarzenia | Magazyn
Bibliografia | Kontakt
Katarzyna Maksymowicz (Polska) Wojciech Marchlewski (Polska) Tomasz Mielech (Polska) Sławomir Mielnik (Polska) Marcin Opałczyński (Polska) Michał Ostrowski (Polska) Ada Pałka (Polska) Robert Panas (Polska) Arkadiusz Podstawka (Polska) Agnieszka Popławska (Polska) Wojciech Potocki (Polska) Tomasz Przewrocki (Polska) Maciej Regulski (Polska) Andrzej Ruszkowski (Polska) Grzegorz Sidorowicz (Polska) Marek Sobkiewicz (Polska) Krzysztof Sowa (Polska) Marek Szpak (Polska) Lech Szymanowski (Polska) Paweł Tometczak (Polska) Katarzyna Wielhorska (Polska) Michał Wilk (Polska) Tomasz Woźniak (Polska) Janusz Wójcik (Polska) Zbigniew Wróblewski (Polska) Piotr Zastróżny (Polska)
"Zdjęcie nie jest niczym innym jak artefaktem, tworzącym cząstkę opowieści porealnej. Fotograficzne zaistnienia nieistniejących już w rzeczywistości osób czy rzeczy kojarzą się z odbieranym przez nas obrazem wszechświata, pamięcią gwiazd, których promienie docierają na ziemię jako echa rzeczywistości sprzed milionów lat". Stefan Wojnecki swą wypowiedź w antologii Fotografia: realność medium ilustruje zdjęciem fragmentu tzw. Głębokiego Pola Hubble'a: "W jednym wglądzie widać całą ewolucję Wszechświata - ujawnia się cały czas, jaki upłynął od momentu powstania w Wielkim Wybuchu, aż do chwili obecnej. Jest to obraz o najwyższej, znanej mi wymowie metafizycznej". Fotografia zawsze mówi w czasie przeszłym. Jest jak "stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus". Nawet kiedy opisuje wczorajsze przyjęcie." (Ewa Jędrzejowska. Sacrum prywatne - rzecz o fotografii).
...a dlaczego wybrałem pinhole. Ponieważ fotografia otworkowa posiada to, co Roland Barthes wskazał jako istotę fotografii w ogóle: referencyjność, a co za tym idzie, zdolność potwierdzania rzeczywistości w tym samozapisywania rzeczywistości. Prosty proces fotografowania i najprostsza konstrukcja aparatu prowadzi do sytuacji, w której fotograf nie może zbytnio manipulować obrazem. Może jedynie wybrać obiekt fotografii. Reszta dzieje się sama. Być może pozostawiam szerokie pole dla przypadku... W listopadzie 2008 w kilku miejscach Wągrowca rozwiesiłem "kilkumiesięczne otworki", na których rejestruje drogę slońca na horyzoncie. Kolejne puszki będę sukcesywnie zdejmował w ciągu najbliższego roku.
Od wielu lat mieszkam, pracuję i fotografuję w Wągrowcu w Wielkopolsce. Prowincja jest więc głównym tematem moich prac. Staram sie jedynie rejestrować otaczającą mnie rzeczywistość. Jaka ona jest. Bez upiększania, estetyzowania, przetwarzania, "kombinowania"... Obiektywy swoich aparatów kieruję najczęściej na krajobraz (powiedzmy kulturowy), czyli przetworzony przez człowieka, mocno związany z jego działalnością. Efektem tych działań są często obrazy z przeszłości już nieistniejącej, zapewne istniejącej już tylko na moich zdjęciach. Używam głównie tradycyjnych technik fotograficznych, ale nie stronię od "aparatu cyfrowego", który służy mi za fotonotatnik (a z fotonotatek tworzę, coś co trudno mi nazwać a nie chciałbym nazywać "diaporamą"czy bardziej nowocześnie "fotocastem").
Staram się popularyzować fotografię na swoim terenie (PhotoClub Blowup - Powiększenie), a fotografię otworkową (pinhole) w szczególności. Jestem pomysłodawca i organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Moja Europa" oraz warsztatów fotograficznych (Spotkań z Fotografią) w Wągrowcu. Ostatnie odbyło się w listopadzie 2008.

Ważniejsze wystawy i realizacje:
Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Moja Europa" oraz Warsztaty Foto (5 edycji2003-2007)
Pomysł i organizacja Festiwalu Filmów video "5 minut z życia" (2004-2009) wiecej o 6.edycji: http://mdkwagrowiec.pl/konkursy/13/.
"Tryptyk prowincjonalny" - prezetacje multimedialne (premiera 3 czerwca 2006)
Udział w wielu wystawach i konkursach fotograficznych w tym w I i II OFFO (2005 i 2007, indywidualnie i z klubem Blowup-Powiększenie)
Organizacja i aranżacja wystawy "Pamiątki Solidarności", czerwiec 2005
Organizacja wystawy "Mieszkańcy Powiatu Wagrowieckiego na starej fotografii do roku 1970", maj 2005
Wystawa "Miejsca i ludzie" 2006
Zwyczajne zdjęcia - wystawa autorska, Wągrowiec, Skoki 2004
Wystawa Klubowa "Z biurka", Gołańcz, 2000
Fotografia Teatralna - pierwsza wystawa indywidualna 1992 (Wągrowiec)

Lech SzymanowskiLech Szymanowski, born in 1958 in Poznań. Graduated UAM. Since 1982 lives in Wągrowiec in Wielkopolska.
On '90 practised press photography. Now he guides Photography-Club "Blowup" by the Culture Center in Wągrowiec. He's engaded in black-white photography. Themes of his pictures are taken out from daily life. He tries to document changes, which are happening in his nearest surrounding. Altrough, he's finding climats of province during his photography voyages to Chech Republic and to Southern Poland. Recently he's interested in pinhole photography. He organizes Nationwide Photography Competition "My Europe" (2003-2007).

Web:Lech Szymanowski
email:leszku@o2.pl
Strona: [1]  2  3  4  5  6  
© 2008 Pinhole
Wszelkie prawa zastrzeżone