Strona główna
Poland 1 | Poland 2 | World A-E | World F-N | World O-Z | Linki | Technika | Wydarzenia | Magazyn
Bibliografia | Kontakt
Katarzyna Maksymowicz (Polska) Wojciech Marchlewski (Polska) Tomasz Mielech (Polska) Sławomir Mielnik (Polska) Marcin Opałczyński (Polska) Michał Ostrowski (Polska) Ada Pałka (Polska) Robert Panas (Polska) Arkadiusz Podstawka (Polska) Agnieszka Popławska (Polska) Wojciech Potocki (Polska) Tomasz Przewrocki (Polska) Maciej Regulski (Polska) Andrzej Ruszkowski (Polska) Grzegorz Sidorowicz (Polska) Marek Sobkiewicz (Polska) Krzysztof Sowa (Polska) Marek Szpak (Polska) Lech Szymanowski (Polska) Paweł Tometczak (Polska) Katarzyna Wielhorska (Polska) Michał Wilk (Polska) Tomasz Woźniak (Polska) Janusz Wójcik (Polska) Zbigniew Wróblewski (Polska) Piotr Zastróżny (Polska)
Każdy z nas może powiedzieć, że jest fotografem. Mniej bądź bardziej zaawansowanym, ponieważ każdy posiada lub posiadał w domu aparat.
Jako młody chłopiec, kiedy wyjeżdżałem na wakacje, zawsze miałem w kieszeni małego, kompaktowego olympusa, dzięki któremu mogłem zatrzymać w kadrze miejsca z moich wakacji i osoby, które mnie otaczały. Wakacyjne fotografie, stanowiły zawsze miłe dla oka pamiątki, a ponadto posiadały magiczną moc zabierania w świat barwnych wspomnień. Nigdy nie sądziłem jednak, że to właśnie fotografia stanie się moją pasją, czymś, co pokocham.
Kilka lat temu, już w dobie cyfrowych aparatów pojawiły się kolejne wakacje, a mój mały olympus zaginął gdzieś w piwnicy. Postanowiłem zainwestować w lustrzankę. Przecież jadę za ocean, warto posiadać "dobre zdjęcia" z takiej wyprawy - pomyślałem.
Wyprawa na Kubę... Cudowne widoki, egzotyka, te zapachy... festyn kolorów...BAJKA! Kubańskie ulice skąpane w salsie! Wszystkie te przygody rejestrowałem moim nowym canonem. Po powrocie do Polski okazało się, że chyba aparat "nie działa" prawidłowo, gdyż prawie wszystkie zrobione przeze mnie zdjęcia, nadawały się do kosza. Rozczarowanie okazało się jednak bardzo konstruktywne - to właśnie ono stało się powodem poszukiwań, czym naprawdę jest fotografia.
Po pewnym czasie dowiedziałem się, że aparat to tylko narzędzie, które "maluje" obrazy. Bez względu na to, jakim narzędziem posługuje się fotograf, najistotniejsze jest, by wiedział jak to robić. Czy jest to kompaktowa cyfrówka czy lustrzanka czy może stary zakurzony analog, to wszystko nie ma znaczenia, ważne, żeby wiedzieć jak "malować" obrazy. Niektórzy twierdzą, że dobry fotograf jeszcze zanim zrobi zdjęcie wie, jaki będzie efekt końcowy. Czy to prawda? Może i tak, ale nie zawsze się sprawdza. Moja przygoda z fotografią ciągle trwa, rozwija się i w pewnym sensie ewoluuje. Staram się skupić na poszukiwaniu nowego spojrzenia na świat, na to, w jaki sposób interpretujemy pewne rzeczy, które są nam bliskie, a na które zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi, bo wydają nam się mało ciekawe. Pędząc w gonitwie codziennych spraw, nie dostrzegamy detali, wielu wartościowych, godnych uwagi szczegółów. Wychodzę ponad to wszystko, poza standardy utarte w prawidłowym fotografowaniu i na swój własny sposób chcę pokazać MOJĄ fotografię.

Tomasz Woźniak

Web: Tomasz Woźniak
Strona: [1]  2  3  4  5  
© 2008 Pinhole
Wszelkie prawa zastrzeżone