Strona główna
Poland 1 | Poland 2 | World A-E | World F-N | World O-Z | Linki | Technika | Wydarzenia | Magazyn
Bibliografia | Kontakt
Jon Grepstad Pinhole photography Moneta Camera Obscura Digital Camera Obscura Why pinhole camera © Jon Grepstad
Pinhole Photography - History, Images, Cameras, Formulas

© tłumaczenie: Justyna Komar

Wprowadzenie

Fotografia otworkowa, to fotografia bez obiektywu. Obiektyw zastępuje niewielka dziurka. Światło przechodzi przez nią, a w kamerze powstaje obraz.
Kamery otworkowe są i małe, i duże; improwizowane lub projektowane z pietyzmem. Konstruowane bywają z muszli morskich, często z pudełek po płatkach owsianych, puszek po coli czy pudełek po ciastkach; była także co najmniej jedna kamera zbudowana z zepsutej lodówki. Były kamery odlane w gipsie, jako maska twarzy, zrobione ze szlachetnych gatunków drewna, zbudowane z metalu, z mieszkiem, z użyciem wielu otworków. Jako kamera otworkowa była używana furgonetka, były też pokoje w budynkach. Zazwyczaj, kamera otworkowa, to skrzynka z małym otworkiem na jednej ścianie i filmem czy papierem fotograficznym na drugiej.
Kamery otworkowe są używane do zabawy, w sztuce i nauce.
Projektowanie i budowa aparatów, to świetna zabawa. Robienie zdjęć własnoręcznie wykonanym aparatem, również daje dużo radości. Ale, w fotografowaniu na poważnie, aparat otworkowy jest jednak przewidywalnym narzędziem, z jego zaletami i ograniczeniami, z charakterystyczną specyfiką i wielkim potencjałem. Jeśli będziemy umieli dobrze wykorzystać te możliwości, otrzymamy naprawdę świetne efekty. Kto powiedział, że zdjęcia muszą być wykonywane obiektywem?

Charakterystyka

Zdjęcia otworkowe są bardziej miękkie - mniej ostre - niż zdjęcia wykonane obiektywem. Mają niemal nieskończoną głębię ostrości. Dziurka jest absolutnie rektilinearna - zdjęcia wykonane szerokim kątem nie wykazują dystorsji. Z drugiej strony, zdjęcia otworkowe cierpią na znacznie większą aberrację chromatyczną, niż fotografie wykonane nawet prostymi obiektywami i dlatego nie lubią zbyt dużych powiększeń.
Czasy naświetlania są długie: od pół sekundy do kilku godzin. Zdjęcia są naświetlane na filmie lub bezpośrednio papierze - negatyw lub pozytyw; czarno-białe lub kolorowe.
Swoją drogą, optyka otworkowa jest używana nie tylko w fotografii. Znamy jedno zwierzę, które używa otworków do procesu widzenia - mięczak morski nautilus. Każde jego oko ma szczelinę akomodacyjną, która może się powiększać lub kurczyć. Na tym rysunku zamieszczonym oryginalnie w książce opublikowanej przez Arthura Willey w 1900 r., oko jest otwierającym się owalem, umieszczonym na prawo u góry.


Strona: [1]  2  3  4  5  6  
© 2008 Pinhole
Wszelkie prawa zastrzeżone